Ciekawe miejsca warte zobaczenia – zakopiańskie wille

Co roku na wakacje do Zakopanego przyjeżdżają tysiące turystów. Niektórzy spacerują po słynnych Krupówkach, drudzy wybierają się na wycieczkę nad Morskie Oko, trzeci przyjeżdżają by wędrować po górach. A co w takim razie jest warte zobaczenia w Zakopanem? Stolica Tatr bogata jest w ciekawie architektonicznie budynki m.in. w Wille. Przedstawimy Państwu kilka Will warte zobaczenia i zwiedzenia:

  • Willa Atma – mieści się niedaleko Krupówek przy ulicy Kasprusie 19. Powstała ok. 1890 roku. Została zbudowana przez Józefa Kasprusia – Stocha- stąd zawdzięcza swoją oryginalną nazwę. Na początku była zaadaptowana jako pensjonat dla letników. Willa jest zaprojektowana i wybudowana według stylu zakopiańskiego. W latach 1930 – 1935, mieszkał w niej Karol Szymanowski – kompozytor. Aktualnie w Atmie, na parterze mieści się Muzeum Karola Szymanowskiego. W Muzeum zaprezentowane są oryginalne i unikatowe zbiory i pamiątki po tym słynnym kompozytorze. W Atmie odbywają się również koncerty, wykłady, spotkania, audycje muzyczne.

 

  • Willa Koliba – jest to jeden z pierwszych domów w stylu zakopiańskim, wybudowany według projektu Stanisława Witkiewicza. Willa została wybudowana w 1892 0 1893. Swoją nazwę zawdzięcza dawnej gwarze góralskie – „koliba” czyli szałas góralski. Od roku 1993 mieści się tu Muzeum Stylu Zakopiańskiego im. Stanisława Witkiewicza – wchodzi w skład Muzeum Tatrzańskiego. Jest to miejsce gdzie można poznać historię i początki tak zwanego Stylu Zakopiańskiego. Mieści się na ul: Kościeliskiej 18.

 

  • Willa Witkiewiczówka – została wybudowana w latach 1903- 1904 według projektu Jana Witkiewicza. Zaprojektowana została na planie prostokąta w stylu zakopiańskim. Obecnie willa służy jako pensjonat i jest własnością prywatną. Zlokalizowana jest na ul. Antałówka 6.