Na Rysy

Rysy – góra z trzema wierzchołkami, położona na granicy polsko – słowackiej. Najwyższy to środkowy (znajduję się w całości na terytorium Słowacji. Najwyższy wierzchołek – północny, który jest najwyższym punktem w Polsce.  Wznosi się 1100 metrów nad powierzchnią Morskiego Oka. Jest to najbardziej popularny szczyt odwiedzany przez turystów. Wejście na Rysy jest bardzo dobrze ubezpieczone. Jednak trzeba pamiętać by dobrze się przygotować kondycyjnie jak i turystycznie. Swoją nazwę zawdzięcza od pożłobionych zboczy  kompleksu Niżnich Rysów,  Żabiego Szczytu Wyżniego i Żabiego Mnicha. Nazwę nadali polscy górale. Pierwszym śmiałkiem, który wszedł na Rysy był Eduard Blasy razem ze swoim przewodnikiem Janem Rumanem Driecnym – 30 lipca 1840roku. Zaś zimą 10.04 1884 – Rysy pokonał Theodor Wundt z przewodnikiem Jakobem Horvayem.

Szczyt cieszy się swoją popularnością wśród turystów dzięki niezrównanej panoramie. Gdy jest dobra pogoda zwiększa się widoczność która, może sięgać nawet 200 kilometrów. Z samego wierzchołka można zauważyć i rozpoznać około 80 tatrzańskich szczytów a także 13 większych jezior a nawet Kraków, który odległy jest 90 kilometrów.

Pomimo wysokości na Rysy stanowi wygodne przejście z Morskiego Oka aż, do Popradzkiego Stawu w Dolinie Mięguszowickiej. Szlak po stronie słowackiej otwarty od 16.06 – 31.10.

 

Warto zobaczyć Rysy, lecz pamiętajmy o tym gdy decydujemy się na wspinaczkę, bądźmy dobrze przygotowani i sprawdzajmy pogodę!