Gubałówka – co warto wiedzieć?

Gubałówka – najbardziej rozpoznawalne miejsce w Zakopanem. Chyba nie ma takiego turysty, który przyjeżdżając do Zakopanego jej nie odwiedził. Wznosi się na wysokość 1126 m n.p.m, w Paśmie Gubałowskim. Nazwę zawdzięcza od znajdującej się na niej  polanie „Gubałówka”. Z Gubałówki dostrzec można całe Zakopane i okolice. Jest to doskonała baza wypadowa dla osób lubiących wycieczki po Podhalu. Ciekawym szlakiem na wycieczkę jest czarny szlak prowadzący Doliną Czarnego Dunajca aż, do Witowa (czas trwania to około 2h). Do Chochołowa można dojść szlakiem czerwonym (3:15h).  Również można dojść do Poronina szlakiem prowadzącym przez Ząb (2:30h). Z Gubałówki prowadzi Szlak Papieski na Butorowy Wierch-który znajduję się w odległości około 2km od szczytu Gubałówki. Z niego  można zjechać kolejką krzesełkową do Kościeliska. Z Gubałówki koniecznie trzeba zobaczyć piękną panoramę pasma Babiogórskiego oraz polskich jak i słowackich Tatr.

A jak dotrzeć na Gubałówkę? Są dwie możliwości dotarcia na sam szczyt Gubałówki. Dla tych aktywnych fizycznie: po prostu o własnych siłach, drogą prowadzącą z Krupówek. Szlaki są bardzo dobrze oznakowane, a droga na szczyt nie zajmie więcej niż godzinę. Drugą możliwością dotarcia na Gubałówkę, jest wjechanie kolejką linową a wjazd trwa około 5 minut.

A jakie atrakcje zapewnia Gubałówka? Po pierwsze widoki, po drugie widoki, po trzecie widoki! Gdy pogoda dopisuję, widać  panoramę Zakopanego. Znajdują się tam również karczmy, restauracje sklepy z pamiątkami czy zjeżdżalnia grawitacyjna. Najwięcej atrakcji Gubałówka oferuje zimą np: Ośrodek narciarski „Gubałówka – z trasami na Polanie Gubałówka, snowpark, rynna snowboardowa czy place zabaw dla dzieci. Koniecznie trzeba odwiedzić drewnianą kaplicę pod Wezwaniem Matki Bożej Nieustającej Pomocy.  Kaplica powstała w 1971 roku i i jest wykonana w stylu góralskim. Na Gubałówce jest również przekaźnik radiowo-telewizyjny RTON Gubałówka z masztem o wysokości 102 m.

Przyroda na Gubałówce – pomimo, iż prawie nie jest zalesiona, to występują na niej rzadkie gatunki roślin  takie jak: storzan bezlistny, prosienicznik plamisty i widlicz Isslera.

Gubałówka jest  doskonałym miejscem, z którego można podziwiać panoramę Tatr. Te niezapomniane widoki będą nam towarzyszyły w pamięci przez długie lata. Mamy nadzieję, że przybliżyliśmy Państwu kilka ważnych informacji o Gubałówce a także zapraszamy do odwiedzenia tego wyjątkowego miejsca w Zakopanem!